KAPITAN MARCEL

Kapitan Marcel to książka podróż.
Nauka i rozwój bez użycia ekranów.

KAPITAN MARCEL KOSMICZNA MISJA

Z radością przedstawiamy interaktywną książkę o przygodach odważnego krokodyla Kapitana Marcela.
W toku poszukiwań aktywności dla naszego syna Staszka, z którym zanurzyliśmy się w świat logopedycznych ćwiczeń stworzyliśmy nową formę pomocy, uzupełniającej jego zakres ćwiczeń z motoryki i logopedii.
Chcieliśmy dać mu przygodę, która z jednej strony namówi go do wykonania niezbędnych ćwiczeń a z drugiej zaangażuje i sprawi, że „obowiązek” stanie się przyjemnością.
Książka opowiada historię dzielnego krokodyla, Kapitana Marcela, który ma misję uratowania uroczej profesor Gattorskiej z macek bezwzględnej cyberośmiornicy. Nie jest w stanie wyruszyć na tą misję sam, potrzebuje pomocy czytelnika aby wspólnie z nim rozwiązać stające mu na przeszkodzie zadania i wyzwania.
Pokonując serię ćwiczeń ruchowych, logopedycznych, koordynacyjnych i zręcznościowych kapitan wraz z czytelnikiem uwalnia uwiezioną naukowczynię i odnosi sukces.
Zostańcie partnerem Kapitana Marcela i wykonajcie wspólnie jego pierwsza kosmiczną misję!

COŚ WIĘCEJ NIŻ KSIĄŻKA

Oddajemy w Państwa ręce coś więcej niż książkę. Oddajemy narzędzie, dzięki któremu wesprą Państwo rozwój swoich dzieci!
Pomysł na serię przygód Kapitana Marcela urodził się wraz z dobrym przyjęciem pierwszej części. Kolejne publikacje rozwiną inne aspekty ćwiczeń motorycznych i logopedycznych.
Zaskoczą nowymi formami wykorzystania ciągów logicznych, korelacji oko-ręka ale i poczuciem humoru. Kapitan zyska grono przyjaciół i wsparcie w chwilach zwątpienia. Odwiedzi nowe planety, pozna odmienne od siebie gatunki.
Każdy tom stanie się innym rodzajem wsparcia dla rodziców, którzy potrzebują narzędzi do ćwiczeń w domu. Plan na dalszy rozwój serii uzyskał pozytywną ocenę u specjalistów.
Dodatkowo oprócz serii książek – wyzwań w ramach wydawnictwa pojawią się opowiadania narracyjne, wprowadzające dzieci w historię dzieciństwa
kapitana marcela, jego dorastania, oswajania trudnych przeżyć i tematów. Te bajki-usypianki przewidziane na wieczorne czytanie i wyciszenie przed snem oparte na zasadach bajek coachingowych dadzą rodzicom i opiekunom możliwość „przetrawienia” trudniejszych tematów w życiu dzieci.
Pierwsza publikacja z tej serii o tytule „ O krokodylu Marcelu i jego niesfornym ogonie” jest już przygotowana. Opowiada o akceptacji własnych niedoskonałości, umiejętności przekuwania trudności w sukcesy, rozumieniu i szukaniu pomocy.

 

ZAMÓW KSIĄŻKĘ LUB ZESTAW Z PUZZLAMI STUKA PUKA

Książkę możesz zamówić już teraz jako preorder i idealny prezent na Dzień Dziecka.
Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane do 28 maja!

O AUTORCE

Anna Nowacka-Kość

Z zawodu historyczka sztuki i ilustratorka. Od 7 lat mama Staszka, od 6 psia opiekunka od dwóch właścicielka kota. Główna projektantka marki Stuka Puka. Ekolożka, feministka i mól książkowy.
Swoje projekty opiera na rozmowach z dziećmi. Inspirują ją pytania które zadają i ich sposób patrzenia na świat. Swoją pracę opiera o rozbudowany reaserch, podparty konsultacjami ze specjalistami w danych dziedzinach. Wierzy, że nauka przez zabawę jest najlepszą formą przyswajania wiedzy. 
Fascynuje ją umysł dziecka, jego wrażliwość i otwartość. Gdy nie projektuje chodzi po górach, ratuje ze śmietników zapomniane meble, spaceruje. 
W swoim dorobku ilustratorskim ma współpracę z takimi klientami jak: Wysokimi obcasami Extra, PKO BP, Filharmonią krakowską, New Balance, wydawnictwem Znak, Oficyną Literacką, Amazon, marką odzieżową Medicine.
Swoje umiejętności pisarskie szlifuje od roku jako uczestniczka kursu „historie osobiste” realizowanego przez Fundację Miasto literatury. O jej przyszłej książce pisarz i fotograf, Mikołaj Grynberg, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike powiedział :” jej wyobraźnia, umiejętność łączenia  obrazu z literacką opowieścią jest czymś, na co od dawna czekamy”.
Pomysł na napisanie i zilustrowanie własnej książki zrodził się w domowym zaciszu. Staszek był fanem opowiadanych przeze mnie historyjek, przygód dzielnego krokodyla Marcela. Były to opowieści które miały wspierać jego rozwój, poczucie własnej wartości i wiarę we własne umiejętności. 
Gdy trafił do logopedy natrafiliśmy na opór w wykonywaniu zaleconych ćwiczeń. Wtedy postanowiłam te „nudne” zadania opakować w atrakcyjną formę. Kapitan marcel stał się książką- wyzwaniem. Pełnym zagadek, niespodzianek i łamigłówek. 
Sukces tej metody był natychmiastowy, to co wcześniej wzbudzało niechęć teraz pobudziło wyobraźnię. 
Książka stała się naszym domowym hitem. Rodziło się jednak pytanie czy to co działa na Staszka będzie uniwersalną metodą oraz czy zastosowane przeze mnie formy są zgodne z założeniami terapeutycznymi. Po opinie i pomoc zgłosiliśmy się do ekspertów doktora Kamila Jezierskiego psychologa dziecięcego oraz do Tomasza Charnasa specjalisty ds. Spektrum autyzmu. Konsultacje oszlifowały publikację i dodały do niej wsparcie wizualne w postaci piktogramów PCS/AAC. Dzięki czemu publikacja stała się pełnowartościowym narzędziem wspierającym komunikację alternatywną.

OPINIE EKSPERTÓW

Kamil Jezierski

Assistant Professor, Institute of Psychology, Jesuit Academy of Ignatianum, Kraków, Poland

„Kapitan Marcel Kosmiczna Misja” autorstwa Anny Nowackiej jest nowatorską publikacją zawierającą zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój kompetencji poznawczych u dzieci w wieku przedszkolnym, a przy okazji dającą okazję do dobrej zabawy. Książka będzie przydatna dla dzieci z różnorodnymi potrzebami, od typowo rozwijających się jako element doskonalenia ich zdolności, poprzez dzieci z wybiórczymi deficytami, aż po ogólne opóźnienie rozwoju. Szereg zadań jest ułożonych w historię, w której mały czytelnik otrzymuje misję ratowania Międzygadziej Stacji Kosmicznej z rąk kosmitów. Taka forma zaciekawia, sprzyja utrzymaniu uwagi przez dłuższy czas i powrotowi do ćwiczeń. Książka zawiera serię przemyślanych i interesujących zadań zaprojektowanych tak, aby rozwijały przede wszystkim koordynację wzrokowo-ruchową, uwagę, umiejętność kategoryzowania, ale też samokontrolę i poczucie sprawczości. Od strony graficznej książka została wykonana w sposób po pierwsze atrakcyjny – rysunki są po prosu ładne, a po drugie przemyślany, tak, aby łatwo było dziecku zrozumieć istotę zadania. Każde zadanie jest na osobnej stronie, kluczowe elementy wyodrębniają się z tła. Najlepiej, aby dziecko wykonywało zadania przy wsparciu dorosłego (rodzica, terapeuty lub nauczyciela). Dla rodziców angażowanie się we zabawę z dzieckiem będzie okazją do wspólnego przeżywania przygód z fantastycznego świata i przy okazji wzmacniania więzi. „Kapitan Marcel Kosmiczna Misja” jest narzędziem przydatnym dla każdego psychologa i pedagoga pracującego z dziećmi oraz dla rodziców dbających o rozwój swoich pociech.

Tomek Charnas

 Specjalista ds. Spektrum autyzmu, redaktor książki

Pierwsza odsłona cyklu o Kapitanie Marcelu to rzecz, która potrafi fantastycznie bawić, a zarazem profesjonalnie uczyć.
Nowatorska książka aktywnościowa STUKA PUKA angażuje do współdziałania dziecko wraz z rodzicem, logopedką, nauczycielką, oligofrenopedagogiem czy terapeutką. Treści przygodowe zachęcają do ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych i manualnych, dopingują koncentrację i kreatywność. Czytane na głos opowiadanie, rozwijając uwagę i percepcję słuchową, z pewnością pobudzi też gimnastykowane rączki, buzie i języki do odruchów twórczych.
Co bardzo ważne: wszystkie strony „Kosmicznej misji” zostały przetestowane przez dzieci, w tym jedno ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi (stąd wsparcie wizualne komunikatów słownych w formie piktogramów PCS/AAC). Lektura jest zatem mocno włączająca i otwarta na różne sposoby użycia.
Sądzę, że „Kosmiczna misja” zdoła odganiać nudę, napędzać empatię i poczucie sprawczości, wywoływać pozytywne zachowania i konstruktywne reakcje. Uszczęśliwi fanki i wielbicieli Hervégo Tulleta w wieku 3–103 lat oraz wszystkie osoby oddane praktyce interaktywnego czytania.
Publikacja została pomyślana jako pomysłowa rozrywka, wciągająca historia przygodowa, ale też trwała baza do odlotowych zabaw logopedycznych oraz nieziemsko ciekawych zajęć rewalidacyjnych i korekcyjno-kompensacyjnych dla przedszkolaków, zerówkowiczów czy uczennic.
 
Jako rodzic chłopca w spektrum autyzmu i filolog z nauczycielską przeszłością sam muszę sobie regularnie przypominać, że przecież naturalnym językiem dzieci jest zabawa. Dlatego nasze pociechy nie lubią słyszeć słów „edukacja”, „ćwiczenia”, „nauka”, często nie reagują na nie (dobrze). Chcą się oddawać swoim pasjom i innym ciekawym dla nich czynnościom. Aktywnie się bawiąc, rozwijając nawet specyficzne zainteresowania, znajdują sposoby na interakcje ze światem i indywidualną ekspresję. Doświadczają nowych zjawisk i kodują je każde po swojemu. Pozwalajmy im na to.
Opisywana i prowadzona w książce misja Kapitana Marcela to przede wszystkim baza pomysłów – i to dla wszystkich osób biorących udział w czytaniu uczestniczącym. Na podstawie lektury – obfitującej z wezwania do działania – dziecko może wymyślać dodatkowe „zadania” dla siebie. Jest tu miejsce na czynności prozaiczne (np. wydawanie odgłosów potworów i dźwięków mechanicznych, wystukiwanie rytmów), jak i spektakularne akcje (dorabianie elementów kosmicznej scenografii). Fantazja podpowie różne pomysły i scenariusze ciągów dalszych. Warto, by opiekun i terapeutka również traktowali wydrukowane opowiadanie jako jeden z wielu możliwych wariantów tej historii. W zindywidualizowanej lekturze można modyfikować tekst, uzupełniać opowieść: o lubiane przez maluchy wyrazy dźwiękonaśladowcze i emocjonalne wykrzyknienia, o słowa klucze związane z pasjami dzieci czy o odwołania do znanych im obiektów i zjawisk. Dzięki temu „Kapitan Marcel” okaże się materiałem do pracy nieustannie absorbującym, za każdym razem świeżym, bo w jakiś stopniu nieprzewidywalnym. Jak każda sesja logopedyczna czy praca zadaniowa z dzieckiem.